
Травма и Травматични преживявания
Кога стресът води до Травма и Травматични преживявания?
Когато в нашия живот се случат неприятни събития, обикновено отнема време да преодолеем болката и да се чувстваме отново в безопасност. Преживяването на стресово събитие не винаги води до травматично преживяване. При някои хора ще се появят симптоми, които ще отшумят след няколко седмици, докато при други ще имат по-дългосрочни ефекти.
Травма е всяко внезапно, непредсказуемо, непоносимо и непреодолимо преживяване, което разбива чувството ни за сигурност и променя нашия живот. Какво може да се преживее травматично- например злополуки или пътнотранспортни произшествия, тежко боледуване, оперативна намеса, преживяно насилие. Травма преживяват деца, които са били тормозени, преживели са загуба на родители в детството, сексуално насилие или природни бедствия. Усложненията от такива преживявания е, че понякога макар и преодолени, те могат да подкопават нашето чувство за безопасност и да създават усещане, че нещо лошо би могла да ни застигне по всяко време. Дълго след травматично преживяване, то може да бъде активизирано отново и от най-незначителния намек за опасност.
Защо да потърсим помощ след преживяване на травма?
Травмата е може да бъде част от нашият живот, но не определя нашето бъдеще. Тя може да бъде преодоляна и излекувана със социална подкрепа и помощ от психолог.
Много от хората преживели травма се опитват да го изтласкат от съзнанието си, стараейки се да живеят все едно нищо не се е случило. Нужно е огромно количество енергия човек да продължи да функционира по този начин, носейки тежестта от ужас, безсилие и уязвимост.
Травмата засяга не само пряко изложените на въздействие участници, но и техните семейства. Травматичните преживявания оставят следи в нашия живот. Те понякога са мащабни както се случва с пандемията от коронавирус или се случват локално в семействата ни, където могат невидимо да се предават от поколение на поколение.
Чести преживявания и отговори на травмата?
Разнообразни реакции се наблюдават веднага след травма. Повечето пострадали проявяват незабавни реакции, но те обикновено преминават без тежки дългосрочни последици.
Непосредствено след събитието са характерни шокът и отричането. В дългосрочен план могат да възникнат различни по вид и интензивност усложнения, като непредсказуеми емоции, ретроспекции, обтегнати отношения и дори физически симптоми като главоболие или гадене. Всички тези реакции са нормални. Но психологическата травма може да провокира в част от хората разстройващи емоции, спомени и безпокойство, които дълго време след събитието не изчезват. Има вероятност също така да доведе до вцепенение, раздразнителност и неспособност за доверяване на други хора.
Самопомощ
Симптомите на травма обикновено продължават от няколко дни до няколко месеца, като постепенно избледняват, докато се справяте с тревожното събитие. Но дори когато се чувствате по-добре, от време на време може да ви безпокоят болезнени спомени или емоции – особено в отговор на тригери като годишнина от събитието или нещо, което ви напомня за травмата.
Как можете да си помогнете сами с емоционалните, психологически и физически симптоми на травмата.
- Приемете, че сте преживели страдание и реакциите Ви са обичайни. Можете да се справите!
- Избягвайте прекомерна употреба на алкохол, не предписани лекарства или наркотици за да се справите;
- Отложете важните решения в живота си докато се възстановите.
- Не се опитвайте да блокирате мисли или емоции от случилото се. Преживяването им ще помогне за по-бързо възстановяване
- Споделете с доверен човек. Потърсете подкрепа от средата, в която живеете.
- Опитайте се да поддържате обичайна рутина. Структурирайте деня си и се опитайте да бъдете заети.
- Редовните физически упражнения (поне 20-30мин на ден), съчетани с достатъчно време за почивка са полезни.
- Не избягвайте излишно дадени дейности или места.
- Потърсете и използвайте редовно техники за релаксация, медитация и контрол над дишането.
- Изразявайте чувствата, които възникват. Обсъдете ги с близък човек или ги записвайте в дневник. Това ускорява възстановяването.
Кога да потърсим помощ?
Добре е да потърсите помощ в случай, че оплакванията не отшумяват или се влошават през седмиците и месеците след стресово събитие. Те пречат на ежедневието и взаимоотношенията на засегнатия. Симптоми, които могат да се наблюдават са безпокойство, ретроспекции и постоянни спомени от събитието. Друга възможност е избягването на мисли, разговори, места или дейности свързани със събитието, употреба на алкохол или наркотици, депресивни мисли.
Дори хората с леки симптоми могат да се почувстват значително по-добре, след като говорят със специалист.
Почти всеки човек на някакъв етап от живота си преживява силен стрес, който оставя травматични последствия. Случва се да преживее период на шок и дистрес, но в сравнително кратък период успява да се възстанови. Една малка част от пострадалите усещат по-дълготрайни травматични ефекти. Терапията и самопомощ могат да помогнат на тези с постоянни травматични симптоми да се справят с тях и да подобрят качеството си на живот.