
Психосоматика или Как Психиката Влияе на Здравето
Какво е психосоматика?
Психосоматика е науката, която изучава ролята на психичните и социални фактори във възникването и динамиката на соматичните (телесни) заболявания с цел профилактика и терапия. Психосоматични заболявания- Доказано е, че много соматични заболявания възникват под въздействие на стрес, различни конфликти или тревожност.
На кратко – терминът психосоматичен се отнася до реални физически симптоми, които произтичат или са повлияни от ума и емоциите, а не от конкретна органична причина в тялото (като увреждане или инфекция). Соматичното (телесното) и психичното се намират в толкова близка връзка, че е трудно да се определи кое е първичното. Например все още остава въпросът дали дълго продължила тревожност ни разболява или сме тревожни под въздействие на нарушения в организма възникнали дълго преди симптома. Голяма част от соматични заболявания се влияят от стресови фактори, конфликти, тревожност, но група от тях са зависими в по-голяма степен от тези моменти в сравнение с другите.
В по-широк смисъл целта днес на психологията е цялостен био-психо-социален подход към клиента, който отчита взаимодействието на соматичното (телесното) и психичното.
Примери за психосоматичния ефект при възникване на болестта са:
- Ролята на остър или хроничен емоционален стрес;
- Ролята на личностните и семейните отношения;
- Влияние на емоционалното състояние върху хода на заболяването;
- Влияние на отношението към болестта;
- Влияние на личностови характеристики за преодоляване на стреса от наличието на заболяването; за спазване на препоръчаното лечение и др..
Психосоматика и психосоматични заболявания
Психосоматичните заболявания са соматични заболявания, при които психо-социалните фактори играят важна роля за тяхното възникване.
Днес се приема, че съществуват психо-социални предпоставки за възникването на всяка една болест. Такива например са рискови фактори на поведение, емоционални разстройства, хроничен стрес и др. Съществува рискът определянето на някои заболявания като „психосоматични“ да ни заблуди, че при всички останали възникването и развитието не е свързано с въздействието на психичните и социалните фактори. Психосоматични са заболявания, при които, ролята на тези фактори е толкова значима, че без тяхното отчитане и коригиране, лечението не би било ефективно.
Първоначално като психосоматични са били включени само седем основни заболявания- артериална хипертония, коронарна болест на сърцето, пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника, язвен колит, бронхиална астма, невродерматит, хипертиреодизъм.
Днес регистърът се разширява значително поради включването на заболявания на сърдечната система, голям брой кожни и урогенитални заболявания, мигрена и др. Сред типичните психосоматични заболявания се отнасят анорексия невроза и булимия, някои форми на психогенно затлъстяване, захарен диабет, кардиоспазъм, нервно повръщане, синдром на раздразнените черва, импотентност, запек, рак и др.
Чести признаци на психосоматични заболявания са:
- Ако заболяването има хронично протичане;
- Роля на психичния стрес в проявата;
- Развитието и динамиката на заболяването са свързани с определени събития;
- Преморбидни характеристики на личността на пациента, които определят емоционалната лабилност, трудностите в междуличностните отношения, липсата на умения за ефективно преодоляване на стреса и др;
- Липса на ефективност на традиционните схеми и методи за лечение на заболяването;
- Заболяването се повлиява добре от психотерапия.
Психосоматика – как се поставя диагноза на заболяването
Когато посетите Вашия личен лекар със симптоми, той обикновено ще търси първо физическо обяснение за Вашата болка или страдание. Ако изследвания и тестове не доказват такава причина, изготвянето на диагноза и план за лечение може да бъде сложно. Понякога пациентът може да почувства, че лекарят не приема сериозно симптомите му, сякаш си измисля или всичко е „в главата му“.
Ако диагностиката не показва ясна соматична причина за симптома (каквато може да бъде например инфекция или фрактура), може да Ви попита за това как се чувствате емоционално. Той го прави с надеждата, че ако успее да се идентифицира източник на стрес, той може да бъде лекуван (точно както бихте се лекували за нараняване или заболяване).
Когато Ви пита за стреса във Вашия живот, лекарят не иска да намекне, че болката Ви не е истинска. Симптомите, причинени от стрес, който чувствате в тялото си, са много реални, те просто са причинени от различен механизъм, който, е различен от физическия- например при нараняване.
Лечение на психосоматични заболявания
Вашият личен лекар може да поиска да говорите със специалист по психично здраве. Това не винаги означава, че Вашите физически симптоми се нуждаят само от психологическо лечение. Целта е да научите ефективни стратегии за справяне със стреса, да преодолеете тревога или конфликти. А това обикновено е процес и отнема време. Междувременно трябва да лекувате физическата си болка и други симптоми.
Например, ако имате болка във врата, научаването да се справяте със стресови фактори със сигурност може да помогне да се предотврати случващото се, но болката не е само в съзнанието ви.
Въпреки че може да започне в мозъка ви, стресът може да предизвика каскада от реакции в тялото Ви, които да предизвикат възпаление в мускулите на врата, което от своя страна ви причинява болка. Може да се нуждаете от противовъзпалителни лекарства или друг вид лечение, като масаж или друга терапия, за да управлявате болката.
Друга полезна аналогия е да се мисли за психосоматичното заболяване като за наводнена река, която се случва след пробив на язовир. Най-важната стъпка за предотвратяване на по-голямо наводнение е оправянето на язовира. Необходимо е обаче да се справим и с наводнението, което вече се е случило, докато язовирът се ремонтира.
Как да разпознаем стреса
Честите физически признаци на стрес включват:
- Необяснимо напрежение в стомаха
- Ускорен пулс
- Потни длани
- Напрегнати мускули
Телесните признаци на стрес могат да бъдат различни в зависимост от това дали сте мъж или жена. Например, жените често съобщават за симптоми като умора въпреки достатъчно сън, раздразнителност, подуване на корема и промени в менструалния цикъл. Признаците и симптомите на стрес при мъжете , от друга страна, по-често включват болка в гърдите, повишено артериално налягане и промени в сексуалното желание.
Симптомите на стрес също варират според възрастта. Децата често показват стрес в телата си, тъй като все още не са разработили достатъчно езика, от който се нуждаят, за да изразят как се чувстват. Например, дете, което изпитва трудности в училище, може да има чести болки в стомаха и може да бъде изпратено у дома или да поиска да остане вкъщи.
Стресът през тийнейджърските години може да бъде интензивен, особено по време на периоди на значителна социална адаптация и хормонални промени. Подобно на тенджера под налягане, стресът, който се задържа в тялото Ви, ще излезе по един или друг начин. Най-здравословното нещо, което можете да направите, е да развиете контролиран начин за освобождаване, вместо да оставите стреса да намери слабо място и да експлодира.
Справяне със стреса
Докато работите върху разработването на механизми за справяне със стреса, проверете дали не сте използвали някакви нездравословни механизми за справяне , като прекалената употреба на алкохол.
Има безброй методи за здравословно справяне, просто е въпрос да намерите кое работи най-добре за вас. Ето няколко идеи, с които да започнете.
- Бъдете честни с другите (и със себе си).
- Доверете се на приятел.
- Направете нещо хубаво за някой друг (и не забравяйте да направите хубави неща и за себе си ).
- Яжте балансирана диета , спортувайте редовно и създайте успокояващо пространство за сън и възстановяване.
- Изследвайте нови забавни и приятни начини за справяне със стреса .
- Присъединете се към група за поддръжка .
- Научете техники за релаксация и медитация.
- Освободете се от обидите, моделите на мислене или отношенията , които не са здравословни или полезни за вас.
- Намерете време за развлекателни дейности, които ви харесват.
- Починете си, ако сте в стресова ситуация.
Не забравяйте, че всеки се справя със стреса по свой начин. Двама души в една и съща стресова ситуация ще реагират много различно. След като разберете уникалния начин, по който стресът Ви влияе както емоционално, така и физически, можете да работите върху разработването на здравословни и ефективни начини за управление.
Помощ от психолог при психосоматика
- Трябва да изключите всякакви медицински източници за вашата болка. Запишете си час за преглед, за да може лекарят да извърши диагностика и да направи нужните изследвания. Ако резултатите се окажат отрицателни, опитайте се да обмислите дали нещо в живота ви не ви причинява стрес или тревога.
- След това трябва да сте готови да конфронтирате с проблема, което вероятно ще Ви причини известен дискомфорт. Например да си позволите да почувствате някои емоции, с които може да ви е трудно да се сблъскате.
- Може да се наложи да се откажете от очакванията и старата вина – „би трябвало“, които са ръководели поведението ви. Може да се наложи да се откажете от контрола в някои области от живота си или да облекчите склонността си да се стремите към съвършенство .
- Напомнете си, че е не е добре да постигате целите си на всяка цена. Докато идентифицирате стреса в живота си, може да осъзнаете, че голям източник е натискът, който оказвате върху себе си – и следователно е под ваш контрол.
- Потърсете помощ от психолог. Не забравяйте, че телесното и психичното представляват двете страни на едно цяло, които се намират в постоянно взаимодействие помежду си.