Онлайн Консултация с Психолог
Въпреки че онлайн консултация с психолог е сравнително нов начин за предоставяне на терапевтични грижи, множество изследвания доказват неговата ефективност.
От възникването на психологията, до днес при консултация с психолог се следват различни теоретични парадигми- Фройдистки, Юнгиански, Екзистенциални, Когнитивно поведенчески и т н. Съвременната практика и множество изследвания доказват, че интегративното им използване носи много предимства.
Скорошната промяна обаче, засяга не толкова теоретичната практика, а по-скоро средата, чрез която се предоставя терапията. В миналото консултирането се е извършвало при личен контакт между клиента и терапевта. Когато мислим за психологично консултиране, много от нас си представят: задушен, клиничен кабинет и терапевт на средна възраст, който пита за миналото Ви. Въпреки че това все още може да бъде популярно представяне в медиите, това е само един вид терапия. Консултирането лице в лице не е единствената възможност. Днес онлайн технологиите ни предлагат нови пътища за формиране на тези терапевтични взаимоотношения.
Коя терапия е по ефективна?
Някои клиенти все още предпочитат сесия лице в лице с психолог. Съществуват обаче десетилетия изследвания, които показват, че онлайн терапия с добър психолог е също толкова ефективно. Хора, които се чувстват по-комфортно в уютния си дом или офис, често избират онлайн психолог.
Имайте предвид, че както е при личната терапия, ефективността на онлайн психологично консултиране ще варира в зависимост от множество фактори. Включително връзката между клиента и терапевта, конкретните проблеми, които се разглеждат, и ангажираността на клиента към терапевтичния процес.
Какви са плюсовете и минусите на онлайн консултация с психолог?
Въпреки че ползите и недостатъците на онлайн консултирането могат да варират при отделните хора, има много точки, които си струва да се вземат предвид, ако търсите да намерите психолог за да опитате онлайн терапия.
Причините, поради които хората избират онлайн терапия, могат да включват:
Достъпност – популярните часове (вечери и почивни дни) могат да се резервират бързо. Онлайн консултирането може да предложи гъвкавост и по-кратко време за изчакване, за да говорите с добър психолог. Това улеснява получаването на подкрепа, когато имате нужда от нея. За онези, които имат проблеми с мобилността или увреждания, които създават трудности да стигнат до кабинета на своите терапевти, онлайн консултирането може да помогне за преодоляването на някои от тези бариери. Тези, които изпитват социални фобии , тревожност или агорафобия, също могат да открият, че онлайн терапията е по-достъпна.
Удобство –достъп до подкрепа от уюта на собствения си дом (или където и да се намирате). Без неудобството да се налага да пътувате физически до вашия терапевт. Това може не само да спести време и пари. Но също така може да позволи на живеещите в по-малки населени места достъп до добър психолог. Хора, които живеят в чужбина, а желаят терапия на майчиния си език или служебните им ангажименти затрудняват планирането на срещи в работно време. В допълнение към това, много психолози предлагат удължено работно време за онлайн сесии.
Откритост – някои хора се чувстват по-удобно да отварят и обсъждат чувствителни въпроси чрез буфера, предоставен от екран или телефон. За тези, които могат да се чувстват особено нервни или тревожни по време на сесии за консултиране лице в лице, онлайн терапията може да предложи алтернативно средство за подкрепа.
Поверителност – за тези, които се притесняват, че другите ще разберат за тяхната терапия, онлайн консултирането предлага по-високо ниво на поверителност. Вписвайки сесията безпроблемно в графика си, без да е необходимо да блокирате повече време, за да отидете и да посетите физически терапевт. Някои харесват чувството за анонимност, което могат да изпитват, като общуват чрез екрани.
Недостатъците на онлайн терапия с психолог могат да включват:
Ограничена невербална обратна връзка – изграждането на същото ниво на връзка, постигнато чрез консултиране лице в лице, може да бъде сложно за някои хора. С ограничена обратна връзка, предоставена от езика на тялото разговорите могат да се почувстват по-малко стилни или желаният тон да бъде пропуснат.
Проверка – не всички приложения и онлайн сайтове използват проверени терапевти. Преди да се регистрирате или по време на първоначалния контакт, не забравяйте да проверите дали говорите с квалифициран дипломиран психолог.
Тъй като консултирането не е регулирано от закона в България, изборът на обучен психолог, който е регистриран в Дружеството на психолозите в България, може да помогне да се гарантира, че се спазват високи стандарти, квалифицирани са за тази професия и имат професионален надзор.
Разделени мнения относно ефективността – мненията на специалистите са доста разнородни. Има направени много изследвания за това колко ефективна е онлайн терапията в сравнение с консултирането лице в лице. Един от факторите в доколко комфортно се чувства терапевта в онлайн среда. Някои експерти смятат, че тя трябва да бъде само допълнителна, а не единствената форма на терапия, докато други казват, че тя може да работи също толкова добре. Важно е да запомните, че различните методи могат да работят за различни хора и ситуации – уверете се, че сте намерили най-доброто за вас.
Поверителност и сигурност- въпреки че консултантите използват защитени или криптирани услуги за чат и електронна поща, естеството на онлайн терапията може да има по-голям потенциал за нарушаване. Психолозите все още имат същата етична отговорност да защитават и поддържат вашата поверителност и сигурността на вашата информация.
Технологични проблеми – цял набор от проблеми, уникални за онлайн терапията, могат да прекъснат сесиите. Проблеми с интернет връзката, прекъсване на услугата, компютърни грешки, сривове на сървъри, мрежова свързаност и пропаднали обаждания могат да нарушат потока на вашата сесия или да създадат чувство на неудовлетвореност.
Подходяща ли е онлайн консултация с психолог за мен?
Ако мислите да говорите с психолог или терапевт, винаги си струва да проучите различните възможности, които са на Ваше разположение. Може да обмислите Вашата собствена уникална ситуация и какво се надявате да извлечете като резултат от консултирането. Ако има някакви конкретни бариери, които могат да направят консултирането лице в лице по-предизвикателно, обезсърчително или трудно достъпно, обмислянето на алтернативни опции като консултиране по имейл или видео може да бъде добра алтернатива. Важно е да намерите своя собствена зона на комфорт. Няма правилен или грешен начин да се направи това.
Запомнете: добре е да започнете с един метод или терапевт и да преминете към алтернатива, ако не се чувствате комфортно или сякаш нещата не Ви се получават. Става въпрос да се уверите, че сте намерили метод за комуникация, който работи най-добре за вас.
Ако имате въпроси или желаете да запишете час за терапия се свържете с мен.
Подобрете живота си, постигнете целите си и осъществете реални резултати!
КАК РАБОТИ
Направете Няколко Лесни Стъпки
Запази час за консултация сега! Обади се: +359 886860160
ГРИЖИТЕ ЗА ПСИХИЧНОТО И ЕМОЦИОНАЛНОТО ЗДРАВЕ СА В ОНСОВАТА НА БЛАГОСЪСТОЯНИЕТО И УСПЕХА
ИНТЕГРАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ
Гъвкавата интегративна перспектива се индивидуализира според униканите потребности на клиента.
Онлайн Консултация с Психолог във връзка с:
- Взаимоотношения
- Страхове, тревожност и безпокойство
- Справяне със скръбта от загубата на любим човек
- Травматични преживявания
- Справяне с конфликт
- Самоусъвършенстване, себепознание, себеувереност и самопомощ
- Справяне с гнева и агресията
- Баланс личен-професионален живот
- Безсъние, нарушения на съня
- Натрапливи мисли и действия
- Психосоматика
- Всички
- семейна терапия
- семейно консултиране
- тревожност
Консултиране за Родители
Защо консултиране за родители? Никое семейство не е без проблеми, спорове и стрес. Как да възпитавате децата си и да се справяте с конфликти
Справяне с конфликт
Справяне с конфликт- защо е толкова важно да владеем това умение? Кога беше последния път когато се почувствахте нападнат или скарахте с някой? Тъй като това са естествена и неизбежна част от нашето съществуване има вероятност да се е случило през последната седмица. Конфликтите се възникват у дома, на работното място и в любимо занимание […]
Проблемни Взаимоотношения
Кои са някои от най-често срещаните проблеми, при коитопсихологичното консултиране за взаимоотношения може да помогне?
Травма и Травматични преживявания
Как да се справим с травма? Терапията и самопомощ могат да помогнат на тези с травматични симптоми да се справят и да подобрят живот си.
Семейно Консултиране
Психологичното подпомагането на семейства в криза е изключително актуален въпрос днес.
Индивидуално Консултиране с Психолог
Твърде често сме изправени пред предизвикателството да приемем миналото си, да се научим да се справяме с настоящето си и да планираме
Как да се справим с тревожността?
Тревожност?! Тревожността може да бъде преодоляна! Не предприемем ли действия, тя ограничава живота и се превръща в хронична. Психолозите учат клиентите
Психосоматика или Как Психиката Влияе на Здравето
Психосоматика и психосоматични заболявания- телесното и психичното представляват двете страни на едно цяло, които се намират в постоянно взаимодействие помежду си.
Безсъние, нарушения на съня
Нарушения на съня и безсъние са често срещани проблеми. Научете защо сънят е толкова важен и как да се справите! одобно на храната, водата и въздуха, сънят е жизненоважен за вашето здраве. По отношение на вашето психично здраве, той..
Гняв и агресия
Гняв и агресия Последните няколко години често срещаме форми на изразен гняв, както в реалния живот, така и онлайн. Но откъде идва този гняв и защо някои хора губят контрол и стигат до агресия пред нещо, което други приемат с безразличие? Гневът е нормална емоция, която възниква в отговор на усещане за заплаха или несправедливост. […]
Справяне със скръбта от загубата на любим човек
Психолог: Как да се справим със загубата на любим човек? Преодолява ли се скръбта и колко време след смъртта ни е нужно да се възстановим?